AAEH-1 All Geared Lathe Machine is designed for extra heavy-duty turning, threading and precision industrial machining. Featuring 770 mm swing over bed, 80 mm spindle bore, 8 speed gearbox, and 7.5 HP motor, it delivers powerful performance, rigid construction and dependable operation for demanding machining applications.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 2690 mm (9 ft) |
| Height of Centre | 405 mm (16") |
| Swing Over Bed | 770 mm |
| Swing Over Cross Slide | 625 mm |
| Movement of Cross Slide | 325 mm |
| Swing In Gap | 1025 mm |
| Admit Between Centre | 1400 mm |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 450 mm (18") |
| Length of Gap in Bed | 200 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 200 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. 75 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-6 |
| Spindle Bore | 80 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 45–1060 RPM |
| Diameter of Screw | 50.8 x 2 T.P.I |
| Metric Threads | 31 (1–6 mm) |
| Inch Threads | 19 (4–60 TPI) |
| Main Motor | 7.5 H.P. |
| Weight (Approx.) | 1950 Kg |