AAH-1 All Geared Lathe Machine is designed for precision turning, threading and heavy industrial machining. Featuring 435 mm swing over bed, 52 mm spindle bore, 8 speed gearbox, and 3 HP motor, it provides rigid construction, smooth performance and reliable operation for demanding machining applications.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 2140 mm (7 ft) |
| Height of Centre | 254 mm |
| Swing Over Bed | 435 mm |
| Swing Over Cross Slide | 285 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 720 mm |
| Admit Between Centre | 1024 mm |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 325 mm |
| Length of Gap in Bed | 150 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 150 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. 75 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-5 |
| Spindle Bore | 52 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 45–1200 RPM |
| Diameter of Screw | 38 x 4 T.P.I |
| Metric Threads | 13 (1–6 mm) |
| Inch Threads | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 3 H.P. |
| Weight (Approx.) | 1450 Kg |
| Floor Space | 2150 x 950 |