AAL-2 All Geared Lathe Machine is designed for precision turning, threading and workshop machining operations. Featuring 325 mm swing over bed, 40 mm spindle bore, 8 speed gearbox, and 1 HP motor, it offers smooth operation, rigid construction and dependable performance for industrial applications.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 1830 mm (6 ft) |
| Height of Centre | 165 mm |
| Swing Over Bed | 325 mm |
| Swing Over Cross Slide | 180 mm |
| Movement of Cross Slide | 200 mm |
| Swing In Gap | 500 mm |
| Admit Between Centre | 1100 mm |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 238 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Spindle Nose Thread | 8 TPI 60 mm |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-3 |
| Spindle Bore | 40 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 45–1200 RPM |
| Diameter of Screw | 25.4 x 4 TPI |
| Metric Threads | 19/0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Main Motor | 1 H.P / 440V |
| Weight (Approx.) | 460 Kg |
| Floor Space | 1880 x 840 |