AAM-1 All Geared Lathe Machine is built for precision turning, threading and industrial machining applications. Featuring 425 mm swing over bed, 52 mm spindle bore, 8 speed gearbox, and 2 HP motor, it delivers smooth operation, strong construction and reliable performance for workshop and production use.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 1830 mm (6 ft) |
| Height of Centre | 215 mm |
| Swing Over Bed | 425 mm |
| Swing Over Cross Slide | 260 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 620 mm |
| Admit Between Centre | 1000 mm |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 279 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 TPI / 75 mm |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-5 |
| Spindle Bore | 52 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 45–1200 RPM |
| Diameter of Screw | 32 x 4 TPI |
| Metric Threads | 19/0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Main Motor | 2 H.P / 440V |
| Weight (Approx.) | 710 Kg |
| Floor Space | 1650 x 970 |