AEH-22 Extra Heavy Duty Lathe Machine is designed for long-bed turning, threading and precision industrial machining applications. Equipped with 1620 mm swing over bed, 155 mm spindle bore, 8-speed gearbox, and 7.5 HP motor, it ensures powerful performance, excellent rigidity and reliable heavy-duty operation.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 5490 mm (18 ft) |
| Height of Centre | 600 mm (24") |
| Swing Over Bed | 1620 mm |
| Swing Over Cross Slide | 1460 mm |
| Movement of Cross Slide | 375 mm |
| Swing In Gap | 1400 mm |
| Admit Between Centre | 4320 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 600 mm (24") |
| Length of Gap in Bed | 200 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 200 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. x 181 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-5 |
| Spindle Bore | 155 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 30–300 RPM |
| Thread Range | 0.02–2 mm |
| Metric Threads | 50.8 x 2 T.P.I |
| Inch Threads | 13 (1–6 mm) |
| Electricals | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 7.5 H.P. |
| Weight (Approx.) | 4550 Kg |