AEH-28 Extra Heavy Duty 28” Lathe Machine is built for large-scale turning, threading and precision heavy industrial machining. Featuring 1900 mm swing over bed, 105 mm spindle bore, 8 speed gearbox, and 10 HP motor, it delivers powerful performance, excellent rigidity and dependable heavy-duty operation.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 6060 mm (20 ft) |
| Height of Centre | 700 mm (28") |
| Swing Over Bed | 1900 mm |
| Swing Over Cross Slide | 1760 mm |
| Movement of Cross Slide | 375 mm |
| Swing In Gap | 1400 mm |
| Admit Between Centre | 4750 mm |
| Bed Type | 2V & 2 Flat |
| Bed Width | 750 mm (30") |
| Length of Gap in Bed | 190 x 2 |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 190 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. 130 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 105 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 50–625 RPM |
| Thread Range | 0.02–2 mm |
| Diameter of Screw | 50.8 x 2 T.P.I |
| Metric Threads | 13 (1–6 mm) |
| Inch Threads | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 10 H.P. |