AEH-5 Extra Heavy Duty Lathe Machine is built for powerful turning, threading and precision heavy industrial machining. Equipped with 720 mm swing over bed, 130 mm spindle bore, 8-speed gearbox, and 5 HP motor, it delivers superior rigidity, high-performance output and reliable operation for demanding heavy-duty applications.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 4270 mm (14 ft) |
| Height of Centre | 375 mm (15") |
| Swing Over Bed | 720 mm |
| Swing Over Cross Slide | 575 mm |
| Movement of Cross Slide | 325 mm |
| Swing In Gap | 975 mm |
| Admit Between Centre | 3150 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 375 mm (15") |
| Length of Gap in Bed | 150 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 150 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. x 98.4 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 130 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 50–625 RPM |
| Thread Range | 0.02–2 mm |
| Metric Threads | 44.45 x 4 T.P.I |
| Inch Threads | 13 (1–6 mm) |
| Electricals | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 5 H.P. |
| Weight (Approx.) | 2450 Kg |