AEH-6 Extra Heavy Duty Lathe Machine is engineered for large-scale turning, threading and precision heavy machining operations. Featuring 1020 mm swing over bed, 104 mm spindle bore, 8 speed gearbox, and 5 HP motor, it delivers exceptional rigidity, smooth operation and reliable performance for demanding industrial applications.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 2140 mm (7 ft) |
| Height of Centre | 450 mm (18") |
| Swing Over Bed | 1020 mm |
| Swing Over Cross Slide | 860 mm |
| Movement of Cross Slide | 375 mm |
| Swing In Gap | 1100 mm |
| Admit Between Centre | 1024 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 450 mm (18") |
| Length of Gap in Bed | 200 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 200 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. 123.8 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 104 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 50–460 RPM |
| Thread Range | 0.02–2 mm |
| Metric Threads | 50.8 x 2 T.P.I |
| Inch Threads | 13 (1–6 mm) |
| Electricals | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 5 H.P. |
| Weight (Approx.) | 2400 Kg |