AH-1 Standard Heavy Duty Lathe Machine is built for precision turning, threading, cutting and industrial machining applications. Featuring 435 mm swing over bed, 52 mm spindle bore, 8 speed options, and 2 HP motor, this machine offers robust construction, accurate performance and dependable heavy-duty operation for workshops and engineering industries.
| Specification | AH-1 |
|---|---|
| Length of Bed | 1675 mm (5.6 ft) |
| Height of Centre | 254 mm |
| Swing Over Bed | 435 mm |
| Swing Over Cross Slide | 285 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 720 mm |
| Admit Between Centre | 650 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 325 mm |
| Length of Gap in Bed | 150 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 200 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. x 69.9 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 52 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 50–625 RPM |
| Thread Range | 0.02–2 mm |
| Metric Threads | 38 x 4 T.P.I |
| Inch Threads | 13 (1–6 mm) |
| Electricals | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 2 H.P. |
| Weight (Approx.) | 1100 Kg |