AH-4 Standard Heavy Duty Lathe Machine is designed for large-scale turning, threading and precision industrial machining jobs. Featuring 555 mm swing over bed, 80 mm spindle bore, 8 speed options, and 3 HP motor, it delivers strong performance, rigid construction and reliable heavy-duty operation.
| Specification | Size |
|---|---|
| Length of Bed | 3030 mm (10 ft) |
| Height of Centre | 300 mm |
| Swing Over Bed | 555 mm |
| Swing Over Cross Slide | 330 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 825 mm |
| Admit Between Centre | 1940 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 325 mm |
| Length of Gap in Bed | 150 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 200 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. x 98.4 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 80 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 50–625 RPM |
| Thread Range | 0.02–2 mm |
| Metric Threads | 38 x 4 T.P.I |
| Inch Threads | 13 (1–6 mm) |
| Electricals | 19 (1–24 TPI) |
| Main Motor | 3 H.P. |
| Weight (Approx.) | 1650 Kg |