AL-1 is a light duty precision lathe machine designed for reliable turning operations. It features 8 spindle speeds, 40 mm spindle bore, wide thread cutting range, sturdy 2 Vee & 2 Flat bed construction, and compact floor space, making it suitable for workshops and industrial applications.
| Specification | AL-1 |
|---|---|
| Length of Bed | 1370 mm (4.6 ft) |
| Height of Centre | 165 mm |
| Swing Over Bed | 325 mm |
| Swing Over Cross Slide | 180 mm |
| Movement of Cross Slide | 200 mm |
| Swing In Gap | 500 mm |
| Admit Between Centre | 650 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 238 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Spindle Nose Thread | 8 T.P.I. x 56.8 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-3 |
| Spindle Bore | 40 mm |
| No. of Speeds | 8 |
| Speed Range | 35 – 825 RPM |
| Diameter of Screw | 25.4 mm x 4 TPI |
| Metric Threads | 19 / 0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Main Motor | 1 H.P / 440V |
| Weight (Approx.) | 405 Kg |
| Floor Space | 1650 x 840 mm |