AL-2 Light Duty Lathe Machine is a precision-engineered lathe machine designed for light to medium duty turning operations. It offers robust construction, smooth spindle performance, multiple speed options, and accurate threading capabilities, making it suitable for workshops, training institutes, and industrial applications.
| Specification | Size |
|---|---|
| Capacity | |
| Length of Bed | 1830 mm (6 ft) |
| Height of Centre | 165 mm |
| Swing Over Bed | 325 mm |
| Swing Over Cross Slide | 180 mm |
| Movement of Cross Slide | 200 mm |
| Swing In Gap | 500 mm |
| Admit Between Centre | 1100 mm |
| Bed | |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 238 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Main Spindle | |
| Spindle Nose Thread | 8 T.P.I. x 56.8 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-3 |
| Spindle Bore | 40 mm |
| Speeds | |
| Number of Speeds | 8 |
| Speed Range | 35–825 RPM |
| Thread / No. Range | |
| Diameter of Screw | 25.4 mm x 4 TPI |
| Metric Threads | 19 / 0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Electricals | |
| Main Motor | 1 H.P / 440V |
| Weight (Approximate) | 460 Kg |
| Floor Space | 1880 x 840 mm |