AM-1 Medium Duty Lathe Machine is a rugged and precision-built lathe machine designed for medium-duty turning and threading applications. With higher spindle capacity, powerful motor, and sturdy bed construction, it is ideal for industrial workshops, tool rooms, and training centers.
| Specification | AM-1 |
|---|---|
| Capacity | |
| Length of Bed | 1370 mm (4.6 ft) |
| Height of Centre | 215 mm |
| Swing Over Bed | 425 mm |
| Swing Over Cross Slide | 200 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 620 mm |
| Admit Between Centre | 450 mm |
| Bed | |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 238 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Main Spindle | |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I. x 69.9 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Speeds | |
| Number of Speeds | 6 |
| Speed Range | 40–550 RPM |
| Thread / No. Range | |
| Diameter of Screw | 31.75 mm x 4 TPI |
| Metric Threads | 19 / 0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Electricals | |
| Main Motor | 2 H.P / 440V |
| Weight (Approximate) | 590 Kg |
| Floor Space | 1650 x 970 mm |