AM-2 Light & Medium Duty Lathe Machine is a precision-engineered industrial lathe designed for reliable turning, facing, threading, and machining operations. With 425 mm swing over bed, 52 mm spindle bore, 6 speed options, and 2 HP motor, this machine delivers consistent performance for workshops, tool rooms, and industrial production applications. Its rigid bed construction and accurate spindle system ensure durability and precision.
| Specification | AM-2 |
|---|---|
| Length of Bed | 1600 mm (5.3 ft) |
| Height of Centre | 215 mm |
| Swing Over Bed | 425 mm |
| Swing Over Cross Slide | 200 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 620 mm |
| Admit Between Centre | 725 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 238 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I x 69.9 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 52 mm |
| No. of Speeds | 6 |
| Speed Range | 40–550 RPM |
| Diameter of Screw | 31.75 mm x 4 TPI |
| Metric Threads | 19 / 0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Main Motor | 2 H.P / 440V |
| Weight (Approx.) | 650 Kg |
| Floor Space | 2100 x 970 mm |