AM-3 Light & Medium Duty Lathe Machine is a heavy performance precision lathe designed for turning, threading, facing and workshop machining jobs. Equipped with 425 mm swing over bed, 80 mm spindle bore, 6-speed gearbox and 2 HP motor, it offers high accuracy, rigidity and smooth operation for industrial and engineering applications.
| Specification | AM-3 |
|---|---|
| Length of Bed | 1830 mm (6 ft) |
| Height of Centre | 254 mm |
| Swing Over Bed | 425 mm |
| Swing Over Cross Slide | 280 mm |
| Movement of Cross Slide | 225 mm |
| Swing In Gap | 620 mm |
| Admit Between Centre | 900 mm |
| Bed Type | 2 Vee & 2 Flat |
| Bed Width | 238 mm |
| Length of Gap in Bed | 110 mm |
| Length of Bed in Front of Face Plate | 125 mm |
| Spindle Nose Thread | 6 T.P.I x 98.4 |
| Taper Bore in Spindle Sleeve | MT-4 |
| Spindle Bore | 80 mm |
| No. of Speeds | 6 |
| Speed Range | 40–550 RPM |
| Diameter of Screw | 31.75 mm x 4 TPI |
| Metric Threads | 19 / 0.50 to 8 mm |
| Inch Threads | 23/4 to 40 TPI |
| Main Motor | 2 H.P / 440V |
| Weight (Approx.) | 675 Kg |
| Floor Space | 2100 x 970 mm |